#32: Kako da napravite dobar sistem za pravljenje rezervnih kopija podataka sa vašeg računara (bekap sistem)

Radeći na računaru, svaki dan ste izloženi riziku da izgubite podatke koji se nalaze na njemu. Ovo se može desiti usled otkaza samog hard diska, usled naponskog udara ili usled infekcije nekim virusom. Kada se otkaz desi, ukoliko niste ustanovili dobar sistem za bekap podataka, morate se obratiti nekom od specijalizovanih servisa za vraćanje podataka što može biti veroma skupo, pri čemu uspeh nije zagarantovan..


Da bi ste izbegli ovakve stresne situacije, predlažemo sledeći sistem za pravljenje rezervnih kopija podataka (bekap sistem):

1) Nabavite dobar bekap uređaj

Postoji više vrsta ovakvih uređaja, koji se razlikuju u zavisnosti od kapaciteta i cene:

a) USB spoljašnji hard disk

Ovo je rešenje najjeftinije, ali je i najmanje pouzdano i ima ograničen kapacitet. Problem je što spoljašnji hard disk kada se priključi na računar mora da miruje, jer bilo kakvo pomeranje može dovesti do nepravilnog snimanja podataka. Nedostatak je i taj što se direktno priključuje na radnu stanicu tako da ta radna stanica mora biti stalno uključena ukoliko se na njega bekapuju podaci sa više računara.

b) Mrežni hard disk

Kompaktni uređaji malih dimenzija koji se priključuju direktno na mrežu. Mogu imati u sebi 1, 2 ili više hard diskova. Imaju dobar odnos cene i onoga što se dobija. Ukoliko se odlučite za ovakvu varijantu preporučujemo nabavku uređaja koji ima prostor za 2 hard diska..

c) Jednostavni registrator

2BI rešenje o kome možete više pročitati ovde.

2) Odlučite se za vrstu bekap procedure

Preporučujemo da se odlučite za jednu od sledećih procedura:

a) Kompletni bekap

Kod ovoga načina, svaki put kada se realizuje bekap, bekapuju se svi podaci kompletno. Ovakav bekap daje najveću sigurnost, ali može trajati dugo vremena i zauzima dosta smeštajnog prostora. U slučaju incidenta, pomoću kompletnog bekapa se mogu najbrže vratiti podaci.

b) Diferencijalni bekap

Kod ovoga načina prvi put se napravi kompletan bekap, a svaki sledeći put se bekapuju samo razlike u odnosu na poslednji kompletan bekap. Zauzima manje prostora od kompletnog bekapa, ali u slučaju potrebe za vraćanjem podataka nakon incidenta treba više vremena nego da se to radi pomoću kompletnog bekapa.

c) Inkrementalni bekap

Kod ovog načina se prvi put napravi kompletan bekap. Nakon toga se pravi bekap samo sa razlikama u odnosu na kompletni bekap. Svaki sledeći put nakon toga se bekapuju samo razlike u odnosu na poslednji inkrementalni bekap. Ovaj bekap zauzima najmanje prostora, najbrži je, ali je i najmanje siguran, jer u slučaju potrebe za vraćanjem podataka, koriste se svi inkrementalni bekapi do tada napravljeni.

3) Izaberite formu u kojoj će te čuvati podatke

Važno je da razumete da se podaci koji se bekapuju mogu čuvati u više formata koji omogućavaju kasnije vraćanje:

a) Format programa koji pravi bekap

Ovaj format je takav da se podaci mogu vratiti jedino pomoću programa koji pravi bekap jer ga program pravi u formatu koji samo on prepoznaje. Prednost ovakvog bekapa je u tome što u slučaju incidenta, pomoću njega se računar može vratiti kompletno u funkcionalno stanje bez ikakvih dodatnih intervencija u smislu instalacije operativnog sistem i programa.

b) Kopije fajlova

Prave se kopije svih fajlova na način da se mogu pročitati u svakom trenutku na bilo kom uređaju. Dakle kao da ste uradili komandu copy na svom računaru. Problem sa ovakvim bekapom je što u slučaju incidenta pomoću njega možete vratiti samo dokumenta, a prethodno morate instalirati operativni sistem i sve programe koje ste koristili. Ovaj način bekap je dobar za kućne računare, ali ne i za radne stanice i servere.

4) Odlučite šta želite da bekapujete

Možete bekapovati sve što se nalazi na radnim stanicama, ili samo određene segmente. Obe odluke imaju svoje dobre i loše strane. Ukoliko bekapujete sve sa radnih stanica zauzimate bez potrebe smeštajni prostor na uređaju za bekap i podacima koji vam nisu realno potrebni kao što su instalacioni podaci operativnog sistema i programa koje ste instalirali. Međutim, realizujući ovakav bekap sigurni ste da ništa od podatka neće biti izgubljeno. Mnogo je efikasnije bekapovati samo određene segmente sa radnih stanica, ali onda se izlažete riziku da će neko snimiti neki dokument van segmenta koji bekapujete i da onda neće biti sačuvana njegova rezervna kopija.

5) Automatizujte proceduru

Najveći problem kod pravljenja bekapa jeste da se zaista procedura i realizuje svaki dan. Siguran način za ovo jeste da se proces automatizuje odnosno da se odvija bez korisničke intervencije na bilo koji način. Dodatno treba organizovati i izmeštanje kopije bekapa van kancelarijskih prostorija čime obezbeđujete sebe u slučaju požara ili neke druge incidentne situacije.

Pitanje za vas: Da li vi pravite rezervne kopije podataka i na koji način? Komentare možete ostaviti na našoj Facebook stranici facebook.com/itpodrska.


Prijavite se kako bi dobijali naš blog elektronskom poštom.

Saznajte više >>>

Besplatan projekat izvedenog stanja

2BI inženjeri će uraditi besplatan projekat izvedenog stanja za zainteresovane kompanije.