#44: 7 razloga zbog kojih ne treba da pristupate elektronskoj pošti isključivo preko Internet pretraživača

Bez obzira na sve veće prisustvo drugačijih vidova komunikacije, kao što SMS, Viber, Skype i slično, elektronska pošta ostaje i dalje alat koji svakodnevno koristimo kada želimo da komuniciramo u okviru tima ili sa klijentima.

Prilikom izrade projekta izvedenog stanja često se susrećemo sa situacijom da se u okviru firme, elektronskoj pošti pristupa isključivo putem internet pretraživača. Ovo može biti u redu ukoliko ste na putu, kod kuće ili bilo gde van kancelarije gde nemate pristup svom računaru na kome svakodnevno obavljate poslove.



Međutim, kada se nalazite za svojim računarom, u kancelariji, elektronskoj pošti treba da pristupate koristeći neki od programa kao što su Microsoft Outlook, Mozila Thunderbird i slično.

Nedostatci pristupanja elektronskoj pošti isključivo preko Internet pretraživača su sledeći:

1) Odsustvo Interneta onemogućava pretragu arhive

Kada vam nestane Internet konekcija, niste u mogućnosti da pretražujete poštu koju ste primili/slali do tog trenutka, jer se ona ne nalazi na vašem računaru.

2) Postoji rizik da izgubite arhivu

Pre nekoliko godina Google je slučajno obrisao nekoliko miliona poruka svojih korisnika. Pošto se sva vaša pošta nalazi na Internetu, izloženi ste riziku da vam se poruke sticajem nekih okolnosti obrišu.

3) Imate ograničeni uticaj na upravljane vašom poštom

Možda najočigledniji primer za ovo jeste ponovo Google, koji je pre izvenog vremena napravio više "tabova" za prijem pošte, tako da je odvojio poštu koja se tiče socijalnih medija ili recimo nekih promocija u različite "tabove" i sam odlučuje gde će koju poruku inicijalno smestiti, te su potrebna dodatna podešavanja ukoliko želimo da ovo bude drugačije.

4) Možete napraviti samo jedan potpis

Često je zgodno da možete napraviti više potpisa i koristit ih za određene prilike. O potpisima smo više pisali u blogovima #36 i #13.

5) Ne možete napraviti rezervne kopije arhive

Pošto se pošta ne nalazi na računaru, već na Internetu, ne postoji mogućnost da napravite rezervne kopije arhive na nekom drugom mestu i na taj način se zaštite od situacija kao što ona koju smo spomenuli u stavki 1) ovog bloga.

6) Imate ograničene mogućnosti u pogledu formatiranja izgleda poruke

Kada formirate poruku u okviru pretraživača, uglavnom možete da otkucate poruku koja je isključivo tekstualna, gde eventualno možete da podvučete ili pojačate nešto što je važno. Ukoliko želite da koristite bilo kakvo ozbiljnije formatiranje, kao što je ubacivanje tabela, slika ili slično, mogućnosti su prilično ograničene, bez obzira što je recimo Google, skoro unapredio opcije formatiranja, gde je omogućio da se slika ubaci u telo poruke i slično.

7) Ukoliko nešto slučajno obrišete - obrisano jee

Kada radite pomoću Internet pretraživača vi u stvari radite na samom tzv. "mail serveru", tako da ukoliko nešto obrišete, to je obrisano i nema mogućnosti vraćanja.

Pitanje za vas: Kako pristupate Vašoj elektronskoj pošti? Komentare možete ostaviti na našoj Facebook stranici facebook.com/itpodrska.


Prijavite se kako bi dobijali naš blog elektronskom poštom.

Saznajte više >>>

Besplatan projekat izvedenog stanja

2BI inženjeri će uraditi besplatan projekat izvedenog stanja za zainteresovane kompanije.